Soğuğa dayanıklı ceviz çeşidine tescil!

16 Mayıs 2016

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça, 15 yıl süren çalışma sonucunda yetiştirdiği, soğuğa dayanıklı ve “Niksar-1” adını verdiği ceviz çeşidinin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca tescillendiğini söyledi.

mayıs 2010 180

 

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça, Türkiye’de ilkbahar geç donları nedeniyle ceviz üretiminde ve veriminde ciddi anlamda kayıplar söz konusu olduğunu belirtti.

Verimli ve geç yapraklanacak çeşitler yetiştirmek için 1998 yılında başlattığı “Türkiye’de Ceviz Islahı” çalışmasının bu sene tamamlandığını ifade eden Akça, çalışma sonucunda 8 ceviz çeşidi elde ettiğini dile getirerek, “Bunlardan ‘Niksar-1’ adını verdiğimiz çeşidimiz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mart ayında tescil edildi” diye konuştu.

Niksar’ın ceviz üretimi bakımından Türkiye’nin önde gelen merkezleri arasında yer aldığını belirten Akça, şunları söyledi: “Çeşide ismimi vermedim, Niksar’ın tanıtımı için ‘Niksar-1’ adını verdim. Bu çeşit, diğer 33 yerli ve yabancı çeşit arasında en geç yapraklananı. Türkiye’nin de ilkbahar geç donlarından zarar görmeyen milli çeşidi var. Biz bu çeşidi, milli çeşit listesine dahil ettikten sonra Türkiye’nin farklı illerinde fidan dağıttık. Akademik hayatımda ülkem adına yapabileceğim en önemli iş buydu. Bunun gururunu yaşıyorum. Ülkemize, Tokat’a ve Niksar’a hayırlı olsun.”

Türkiye’de iklimin ceviz yetiştiriciliği için pek uygun olmadığını dile getiren Akça, şu bilgileri verdi: “İlkbahar donları, ceviz yetiştiriciliğimizi sınırlayan bir faktördü. Tokat yöresinde 18-25 Nisan’da don olayları görülüyor. Mevcut çeşitlerimiz yaprak açmış ve meyveleri üzerinde. Eğer bir don olursa bunlardan meyve alınmaz. Niksar çeşidimiz ise henüz yapraklanmadı, ilkbahar geç donlarına dayanıklı bir çeşit. Bu çeşidin özelliği ceviz içinin beyaz olması ve bütün çıkması. Türkiye’de kısıtlı alanlarda yetiştirilebilecek tek çeşit bu. Bu çeşidin en önemli özelliği soğuğa dayanıklı olması. Bu çeşit sayesinde inşallah karasal iklimin hüküm sürdüğü yerlerde bir risk olmadan ceviz yetiştirme şansı bulacağız.”

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


29 Mayıs 2016, Yorum Yapılmamış
28 Mayıs 2016, Yorum Yapılmamış
28 Mayıs 2016, Yorum Yapılmamış
28 Mayıs 2016, Yorum Yapılmamış
24 Mayıs 2016, Yorum Yapılmamış