Niksarlı Ceviz Üreticilerine Budama Eğitimi

16 Mayıs 2016

Tokat’ın Niksar ilçesinde ceviz üreticilerine budama eğitimi veren Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça, bu yıl mevsimsel olarak ciddi donlar olursa ceviz fiyatının 20 TL’yi bulacağını söyledi.

2

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça, Niksarlı ceviz üreticilerine ceviz yetiştiriciliği ve bakımı hakkında eğitici bilgiler verdi. Akpınar Mahallesi Küme Evleri mevkisinde Ahmet Ergüden adlı üreticiye ait bahçede düzenlenen uygulamaya Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ile ceviz yetiştiricileri katıldı.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Namık Özdüzgün’ün daveti üzerine Niksar’a gelen Prof. Dr. Yaşar Akça, ceviz yetiştiriciliği konusunda dikkat edilmesi gereken hususlarda çiftçileri uyardı.

Ceviz konusunda artık Niksar’ın bir markadan da öte olduğunu belirten Akça, ülkedeki ceviz yetiştiriciliğinin istenilen seviyede olmadığını, bunun için işe ekonomik kalkınmanın temelini oluşturan zihni değişimden başlanması gerektiğini söyledi.

2016 yılı ceviz rekoltesi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Yaşar Akça “Bunu söylemek için şu anda henüz çok erken bazı bölgelerde ciddi oranda don zararları var, bazı bölgeler daha yeni yeni yapraklanıyor. Şunun altını özellikle çizmek gerekirse, Türkiye’nin toplam ceviz üretimi 210-220 Bin ton falan değil. Benim öngörüm 80 Bin ton civarlarındadır. Bu yılda 70-75 Bin ton civarında üretim olur. Öyle 200 Bin ton falan Türkiye’de üretim yok. Türkiye’nin gerçek üretimi zaten 80 Bin ton civarında ama önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde 5 ila 10 Bin ton oranında bu oranın artacağıdır. Ama bu iklim değişiklikleri özellikle ilkbahar don riskleri falan problem. Mesela Tokat merkezde Kazova’da bu yıl cevizler hep yandı, henüz bölgeyi inceleyemedim ne olduğunu bilmiyorum. Mesela Niksar’da don yok ama daha 23 Nisan var, bekleyeceğiz ve göreceğiz henüz erken” dedi.

Birim fiyatlarının değişebileceğini de söyleyen Akça “Şu anda ceviz 15 TL’ye düştü. Kaliforniya’dan eski cevizleri getirdiler piyasaya sürdüler, eğer rekolte düşerse ciddi donlar olursa yine fiyatlar 20 TL’yi bulur. Ama rekolte normal olur ciddi anlamda don olmazsa kaliteli cevizler 13-14 Lira civarında olur” şeklinde konuştu.

Niksarlı Ceviz Üreticilerine Budama Eğitimi

Niksarlı Ceviz Üreticilerine Budama Eğitimi

Niksarlı Ceviz Üreticilerine Budama Eğitimi

Niksarlı Ceviz Üreticilerine Budama Eğitimi

Etiketler :

Kullanıcı Yorumları


Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Benzer Haberler


29 Mayıs 2016, Yorum Yapılmamış
28 Mayıs 2016, Yorum Yapılmamış
28 Mayıs 2016, Yorum Yapılmamış
28 Mayıs 2016, Yorum Yapılmamış
24 Mayıs 2016, Yorum Yapılmamış